Stránka zlavos.sk je na predaj. V prípade záujmu kontaktuje info@webring.sk

Zľavoš.sk - zľavy

každý deň prinášame nové zľavy až do 90%

Zľavoš na dnes klokotá 122 zliav.

Zľavoš internetový

Zľavoš internetový

Zľavoš internetový (lat. Zlavonix interneticus) je vták z čeľade "zľavovité".

Popis

Na Slovensku bol prvýkrát pozorovaný už dávno. Odkiaľ priletel, nie je ornitológom zatiaľ úplne jasné. Mimoriadne zaujímavé však je, že sa vyskytuje na celom území bez ohľadu na nadmorskú výšku či charakter krajiny. Veľkosťou 120 pixelov sa radí medzi najväčšie vtáky vo svojej čeladi. Jeho sfarbenie je veľmi pestré a radí sa tak k najkrajším vtákom u nás. Zároveň je veľmi rýchly, podľa meraní dokáže v sekunde preletieť stovky kilometrov.

Spôsob života

Zľavoš internetový je veľmi spoločenský vták. Zároveň mu absolútne chýba plachosť, takže priletí ku každému na zavolanie. Pri jeho pozorovní sa obzvlášť účinným ukázalo lákanie na pokrik "chcem zľavuuuu". Odborníci sa domnievajú, že to súvisí s charakteristickým zvukom, ktorý vydáva - ozýva sa jemu typickým "zľav uuuuj" (klesavé ú). Čo je zaujímavé, jeho aktivita sa nekončí súmrakom, ako je to pri väčšine vtákov, naopak, Zľavoš je veľmi aktívny aj po zotmení (dá sa hovoriť o 24-hodinovom životnom cykle).

Potrava

Živí sa doručovaním cenovo výhodných zásielok na zavolanie. Aj vďaka spomenutej rýchlosti, ale aj veľkej obratnosti a schopnosti vyhnúť sa predátorom je schopný dodať zásielku veľmi promptne a spoľahlivo. A samozrejme aj veľmi výhodne.

Hniezdenie

Hniezdi jednotlivo v samostatne vybudovaných búdkach (monitorus LCDicus), z ktorých má čarokrásny výhľad na celé okolie. Je veľmi nenáročný, takže ochotne zahniezdi v ktorejkoľvek búdke a je pripravený znášať vajíčka v podobe zliav aj niekoľkokrát denne. Jeho mimoriadne rozmnožovacie schopnosti ho tak predurčujú na ovládnutie celého teritória.

Význam v prírode

Zľavoš internetový zastupuje významné miesto v ekosystéme. Je likvidátorom vysokých cien, čím napomáha ochrane všetkých zákazníkov pred útokmi obchodníkov snažiacich sa o neprimeraný zisk. Jeho výskyt pôsobí odstrašujúco predovšetkým na druhy Predražovač dravý (Prizus lupus) a Podvodníkovec ziskuchtivý (Falzifikus estraprofitus).

Ochrana

Zľavoš je pre svoj nesporný hospodársky význam terčom mnohých útokov, preto je nutná jeho zvýšená ochrana. Najjednoduchšia forma ochrany je začlenením v sociálnych ekosystémoch.

Svojim podpisom na "páči sa mi to" sa zapájam do petície na ochranu tohto ohrozeného druhu.